Nedejte na to, že všichni vaši známí již spokojeně bydlí ve svém a projděte si všechna pro a proti, abyste jednou nelitovali uspěchaného rozhodnutí. A pokud se ve vašem sebetestování potvrdí, že jste na koupi nemovitosti připraveni, můžete se pustit do hledání vysněného bydlení s o to větším elánem.
S rozhodnutí nespěchejte
Faktorů, které rozhodují o koupi nemovitosti je celá řada. Některé jsou na straně realitního trhu, jiná zas závisí čistě na vaší osobě a aktuální životní situaci. Následující otázky vám pomohou posoudit, jak jste na tom právě vy:
1. Vyděláváte dost peněz?
Nejste si jistí, zda vyděláváte dostatek na to, abyste si mohli konečně pořídit vlastní bydlení a zvládli bez problémů splácet hypotéku?
Vezměte si na pomoc některou z šikovných online hypotéčních kalkulaček. Po zadání ceny nemovitosti a doby splácení se dozvíte reálnou částku, kterou budete měsíčně splácet. Nezapomeňte k ní připočíst i další náklady spojené s bydlením, jako je spotřeba energií, pojištění nemovitosti, nutná údržba nebo daně. Krom toho vám musí zbývat ještě dost financí na ostatní provoz domácnosti a spoření pro případ nouzové situace. Následně výslednou sumu porovnejte s vaším příjmem a realisticky zvažte vaši situaci.
2. Nemáte příliš dluhů?
Pokud se chystáte žádat o hypotéku a máte přitom už jiné závazky, počítejte s tím, že můžete mít problémy s jejím schválením. Možná proto budete muset některé dluhy nejdříve splatit, než se pustíte do dalších.
3. Máte dostatek úspor?
Vlastní nemovitost s sebou nese nutnost poměrně velkých úspor v záloze. Počítejte s tím, že se může rozbít plynový kotel nebo mohou popraskat vodovodní trubky a vy se bez vlastních úspor ocitnete okamžitě až po uši v dluzích.
Nemalou částku stojí také samotné vybavení nemovitosti při koupi, pokud nechcete žít mezi holými stěnami.
4. Máte jistotu pravidelného příjmu?
Pravidelný příjem budete potřebovat nejen při splácení, ale vyžadovat jej bude i banka, u které budete žádat o hypotéku. A to nejen v době koupě, ale i dostatečně dlouhou dobu před ní. Výkyvy ve výši příjmu nebo dokonce nedávná nezaměstnanost vám mohou situaci značně zkomplikovat.
5. Neměli jste v minulosti problém se splácením dluhů?
Ač se vám to nemusí líbit, většina finančních i jiných institucí spolu sdílí informace o problémových dlužnících. Pokud jste tedy někdy nespláceli zrovna pravidelně a dostali jste se do finanční tísně, je velmi pravděpodobné, že se o tom vaše banka dozví a plusové body vám to rozhodně nepřidá.
6. Víte, co vlastně hledáte?
Byt nebo dům? Malý nebo spíš větší? Ve městě nebo na jeho okraji? Nebo dokonce na vesnici či samotě u lesa? Podobných otázek by se dala najít celá řada. Pokud máte v představě ideálního bydlení jasno, jste na dobré cestě.
Pokud ale stále váháte a vaše rozhodnutí je nestálé jak jarní počasí, raději si nechte ještě čas.
7. Jste si jisti lokalitou?
Pokud plánujete setrvat v novém bydlení alespoň po dobu tří až pěti let, pak je vše v pořádku. Plánujete-li ale v následujícím roce změnit působiště, pak by se vám koupě a následný prodej nemusely vyplatit. Tyto procesy totiž spolykají nemalé finanční obnosy.
Zdroj: www.trulia.com
← Zpět do kategorie Rady